sarafinë

Si arrita tek Sarafinë. . .

Besoj se vite më parë, kur njerëzit shkruanin më pak dhe lexonin më shumë, diku nëpër facebook, mund të jeni përballur edhe me historitë e mia. Dmth ato që shkruaja vetë unë. Histori të shpërndara nëpër blog-et e të tjerëve, pasi vetë nuk ndihesha akoma gati për diçka aq të madhe sa një blog. Isha vetëm 15 vjeçe. Historitë kanë qenë pafund si: “Ti ishe i pari”, “Si s’të desha pak më shumë”, “Ajsi”, “Shpirt i shpirtit tim”. Dhe tani së fundmi, sapo kam filluar të publikoj një të re: ‘Në majë të gishtave’. Pikërisht këtu tek ‘Sarafinë‘.

Fillimisht, doja të falenderoja ato pak vajza që dikur më jepnin mundësinë të administroja faqet e tyre ose më hapnin mesazhet kur fillova të shkruaja shkrimet e mia të para dhe vendosa të lë historitë. Mi hapnin, më komplimentonin dhe më pas i publikonin ato me të drejtat e autorit “Sara Paco”. 

Dashuria është ajo që më shtyu të hap diçka timen më në fund. U shkëputa nga faqet e të tjerëve dhe vendosa të kem diçka timen, diçka tonën, timen dhe të atij. Dashurisë time të madhe që edhe sot fansat dhe njerëzit që më lexojnë e dinë mirë kush është, pa përmendur emra. Ju kujtohet blogu im i parë personal “Ersa”. Por gjërat nuk shkuan mirë. Siç e dimë të gjithë, dhimbja është shoqja më e mirë e një shkrimtari dhe vendosa ti ndryshoj emrin blog-ut. E ktheva në fjalinë që më së miri më përshtatej. Dhe ja ku vjen blogu i dytë “Nuk meritojmë të harrohemi”.

Kam shkruajtur për disa vite të mira atje dhe shkrimet më të mira i lashë atje. Më dhemb në shpirt sot që si kam më, për faj të një kompjuteri që prishet pothuajse çdo verë. Por kjo është çështje tjetër. As këtu nuk ndihesha rehat, sepse e dija fare mirë se nuk e kisha harruar atë, edhe pse ndryshova emrin e blog-ut. Kështu që mendova: “pse jo ti çosh në djall të gjitha dhe ti dedikosh diçka vetes”? E kështu bëra. E mendova fare pak zgjedhjen e emrit. Nuk doja as emrin tim personal, pasi s’më pëlqen të reklamohem tepër. Gjithmonë kam qenë vajza e padukshme e s’dua të dukem as tani.

 

sarafinë

Sarafinë!

Blog-u lindi në 20 qershor të vitit 2016. E çfarë do të thotë? Ja, ashtu më thërriste një shok që prej vitit 2010. Ka marrë emrin e maces së bardhë të Barbit tek “princesha dhe e varfra”. Ajo është Sarafinë. Dhe unë jam ajo sot. Sarafinë tashmë është një blog i pëlqyer pothuajse nga 6000 persona në Facebook dhe pothuajse 1600 në Instagram. Arriti aty ku desha. Aty hidhen vetëm shkrime reale ku njerëzit gjejnë veten, pasi unë nuk fus fantazinë në shkrime, por vetëm ngjarje personale, dhimbjen, lumturinë (ndonjëherë kur jam e tillë) dhe shpresën kur duhet.

Edhe këtu kam shkrime që i dedikohen atyre. Por të paktën jam e lumtur, sepse ky blog mban mbi supe emrin tim, emrin e asaj që shkruan, Sarës. Sara, një vajze 20 vjeçare, lindur në një qytet të vogël si Kuçova dhe rritur në Itali. Unë e di që kjo nuk do jetë kurrë puna që do më japë bukën e gojës, pasi shkrimi për mua është dhimbje dhe unë nuk dua ta kaloj jetën duke qarë e vajtuar si një poete. Më shumë se një shkrimtare, unë dua të bëhem një psikologe. Kjo është rruga ime drejt suksesit.

Por shkrimi, do të mbetet gjithmonë shpëtimi im. Nëse s’do kisha mundur 5 vite më parë të shkruaja, nuk e di ku do e kisha çuar sot gjithë atë pasion dhe dhimbje. Fal shkrimit unë çlirohesha, flisja, shkarkoja energjitë negative. Fal shkrimit, jam gjallë, sepse gjithë atë dhimbje që të fal jeta ndonjëherë, nuk e di a do isha e afte ta përballoja.

 

Kështu që, faleminderit që ekziston “Sarafinë Blog”. 
Shpresoj të rritesh e të bëhesh e madhe, ashtu siç vetëm ne të dyja e meritojmë.

Copyright: SP.

Mos humbisni asnjë nga shkrimet e Sarës. E gjeni në:

Facebook:Sarafinë.

Instagram: sarafineblog

 

Ambra

Një vajzë ndryshe. Çfarë mund të ‘vjedhim’ nga Ambra!

Ambra është një vajzë aq e lezetshme dhe besoj se të gjithë ju që e njihni jeni dakord me mua. Madje nëse akoma nuk e keni njohur deri më tani, do më jepni të drejtë pasi të lexoni artikullin e saj. Përveç thjeshtësisë që e karakterizon, ajo ka dhe një talent mjaft interesant. Është pikërisht vullneti dhe frymëzimi i saj për të krijuar dhe realizuar vetë gjërat praktike që mund ti duhen apo siç e njohim tashmë DIY.

Ja se çfarë mund të ‘vjedhim’ nga Ambra!

“Përshëndetje ndjekës të “Hinka”. Sot është e dielë dhe ditë pushimi për shumicën e njerëzve (por jo për mua). Disa kanë zgjedhur të qëndrojnë në shtëpi, ngrohtë dhe rrethuar me “aromën” e festave që po afrojnë. Disa të tjerë po mendojnë për dhuratat që do marrin dhe japin. Sot do ju vij pak në ndihmë të gjithë atyre që kanë dëshirë të bëjnë gjëra të bukura në kushte shtëpie. DIY is funny and amazing.

 

Unë jam Ambra Feratozi. Studioj për Shkenca juridike. Dega ime nuk ka lidhje fare me pasionet dhe “dashuritë” e mia të shumta që më mbushin kohën e lirë. Një ndër gjërat që shijoj më shumë është të bërit “little things”, gjëra të vogla të personalizuara ose jo, por me vlerë të madhe për të gjithë njerëzit e zemrës. Është e gjitha dëshirë, vullnet dhe pasion, me gjithë dashurinë e mundshme.

Babi im ishte njeriu që më realizonte çdo gjë që doja. Ai ishte dhe është inspirimi im.

Nga ai nisi dëshira që unë kam sot për të bërë gjëra të veçanta,  të vazhdoj të gjej kohën dhe frymëzimin që më nevojitet. Të gjitha të bëra me dorë… gazeta, letra, dru, tapa shishesh ose kanaçesh, etj. Koleksiononim gjithashtu. Krijonim shumë gjëra të bukura, bënim dhurata për njëri-tjetrin për festa të ndryshme, maska me personazhin e caktuar (kur bëja dramatizimet në fillore) dhe pafundësisht gjëra praktike që i përdornim në jetën tonë të përditshme. 

Për ju zgjodha 3 ide interesante për t’ju futur punës këtë fundvit dhe ti surprizoni njerëzit e dashur.

 

Ideja e parë -> Një ditar tipik princeshe.

Kjo është gjëja më e thjeshtë dhe më e bukur që kam bërë në jetën time. Mu deshën vetëm një copë pellushi të vjetër që nuk e përdor më, një ditar me një cover shumë të thjeshtë, ngjitëse dhe një sticker kurore. Fotot më poshtë tregojnë pak a shumë hapat e punës. Ju sugjeroj të provoni ta realizoni vetë  dhe do argëtoheni shumë.

 

Ideja dytë -> Një kornizë unike.

Kornizat janë unike në të gjitha llojet e mundshme. Por korniza jonë është shumë ndryshe, pasi realizohet me detajin që të gjithë ne e kemi në shtëpinë tonë. Pikërisht disqet e vjetra. Për realizimin e saj, përveç disqeve, duhen fletë kartoni (ngjyra sipas dëshirës), gërshërë, ngjitëse. Priten disqet në forma afërsisht trekëndore për ta pasur më të lehtë punën gjatë vendosjes. Në fletën e kartonin krijojmë formën e një kornize mesatare. E presim. Fillojmë të ngjisim disqet e prera në të gjithë hapësirën. Dhe në fund zgjedhim një foto të preferuar të personit që do ja dhuroni këtë fundvit. Diy më interesante që keni parë besoj??? Cool!

 

Ideja e tretë -> Kavanozi “Snow Santa Klaus”

Mamatë tona janë aq të mira sa nuk lënë gjë pa ruajtur në shtëpi. Sa kavanoza bosh kemi në kuzhinë?? Unë i zbukuroj shumë dhe mbaj gjithmonë disa lule të freskëta.
Por këtë herë mendova diçka ndryshe. Na duhen disa letra shkëlqyese, që do t’i presim aq të vockla si pika shiu, pak shkumë deti të copëtuar për efekt dëbore, një lodër të vogël Santa Klaus, ujë dhe ngjitëse. Në kapakun e kavanozit ngjisim Snow Santa Klausin e bardhë dhe e lëmë të thahet gjatë, në mënyrë që të mos prishet nga uji. Pasi e mbushim me ujë, hedhim brenda letrat dhe “shkumën e detit”. Pa e mbyllur kavanozin, rreth e qark i shtojmë detajin e pemës dhe një varg minimal gold, për të mbuluar pjesën e mbylljes së kavanozit. Më pas e mbyllim dhe e tundim. Ja ku është, diçka e lezetshme për një ambient kuzhine.

 

 

 

Këtë mini kavanoz “Snow Santa Klaus” mund t’ia dhuroni nënave ose gjysheve. Ato do e adhurojnë dhe do të hipnotizohen nga “mini-magjia” e të rënit dëborë dhe plot “glitter” mbi babagjyshin e vitit të ri.

A nuk ju thashë që DIY ishte funny dhe fantastik??? Shpresoj t’iu kem ardhur sadopak në ndihmë.

Gjithashtu doja t’iu sugjeroja aplikacion-et e mia të preferuara që i ndjek prej vitesh ‘Pinterest’ dhe ‘Tumblr’. Shkarkojini, hidhini një sy dhe përvishjuni punës.
U kënaqa shumë me këtë artikull.
Ju uroj një të dielë të bukur dhe frymëzuese për gjëra të bukura.
Me shumë dashuri, Amblusi.
Hugs.

 

Me shumë mundësi edhe ju po mendoni ti provoni njëherë vetë në shtëpi sugjerimet që na dha Ambra. Nëse jeni të interesuar për krijimet e saj, mund ta gjeni atë në Instagram