çfarë pa kryeshërbëtorja

Çfarë pa kryeshërbëtorja? – në Teatrin Kombëtar Eksperimental

Premiera e komedisë së zezë – Çfarë pa kryeshërbëtorja.

Nga data 11 shkurt, çdo të mërkurë, të enjte, të premte, të shtunë dhe të dielë, ora 19:00 në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Çfarë pa kryeshërbëtorja është një komedi brilante e autorit anglez Joe Orton, e cila vihet në skenë nga regjisori Kiço Londo.
Në këtë premierë marrin pjesë një kast aktorësh të njohur si:

  • Genc Fuga në rolin e doktorit,
  • Rozi Kostani në rolin e gruas së doktorit,
  • Gazmend Paja është profesori në shfaqje,
  • aktorja Laura Nezha vjen për publikun në teatër me rolin e vajzës,
  • Ilia Kaçi është djali,
  • dhe Mehdi Malka është polici,

të cilët po zhvillojnë provat e fundit për këtë shfaqje që për herë të parë do të vijë në skenën e teatrit shqiptar.

Kjo vepër ka brenda të ndërthurur, komedinë dhe tragjedinë, po ashtu ka edhe inçest në mes. Përmes komedisë së zezë përcillen situata nga më të ndryshmet si, çmenduria, vese njerëzore, etj.

Për më tepër në kategorinë- Argëtime:

https://hinka.al/shfaqjet-e-fundit-te-opera-per-3-grosh/

opera

Opera për 3 grosh, mos i humbisni shfaqjet e fundit!

Mos i humbisni, janë tre shfaqjet e fundit të”Opera për 3 grosh”.

Për të gjithë ju të apasionuarit pas teatrit e komedisë, ndiqni “Opera për 3 grosh” nga V. Havel. Një nga veprat që ka njohur vlerësime të shumta në skenat e teatrove botërore, e trajtuar herë si operetë, herë si muzikal e herë si dramë. Trajton temat, që kanë të bëjnë me korruptimin e njeriut, me kriminalizimin e shtetit, me kompromiset më të skajshme të ndyra që bëhen vetëm për para, pushtet, për lavdi. Pra tema të cilat kanë shkuar në skaj në shoqërinë tonë të sotme. Aty ku lakmia për pushtet dhe makinacionet kriminale, do ju mbajnë me frymën pezull deri në përfundim të saj. Në datat  3-4-5 Shkurt, ora 19:00, teatri Kombëtar sjell në skenë 3 shfaqjet e fundit.

Mos humbisni mundësinë për të ndjekur këtë komedi brilante, me një kast aktorësh të mrekullueshëm si: Arben Derhemi; Alfred Trebicka; Vasjan Lami; Adelina Muca; Olta Gixhari. Laura Nezha; Niada Saliasi; Lulzim Zeqja; Eva Alikaj. Erjona Kakeli; Anila Bisha; Rajmonda Bulku; Arjola Basho; Julinda Emiri. Gert Ferra; Genti Decka; Gent Hazizi; Igli Zarka; Xhuliano Brisku.

Regjisor: Mehmet Xhelili.

Skenograf: Genc Shkodrani.

Kostumografe: Anila Zajmi Katanolli.