Rrëfimi i Ami-t ‘shihe jetën përmes ngjyrave’

Pershendetje Hinka.al ,

 Do doja te ndaj me ju historine  e pasionit tim me te madh, artit .
Ngjyrat ,format me kane terhequr vemendjen qe kur kam qene e vogel. Nje vajze e vogel,bore e bardhe me floke te zinj e sy te zi te medhenj, te qete por gjithmone te gjalle, qe leviznin  sa andej ketej  ne kerkim te formave ,objekteve apo ngjyrave te forta .
Ka filluar gjithcka qe  ne hapat e para te jetes, ne nje moshe te njome sic ishte ajo  e kopshtit. Beja vizatime ‘te tmerrshme’  kur e krahasoj me ato qe bej tani ama teper te bukura  kur mendon moshen dhe zellin e madh me te cilat i beja . Vija te shtrembera ,teper te trasha  dhe  te nderthura  aq shume me njera tjetren sa te jepnin idene e nje lemshi te madh .Ama  mund te them me krenari se  ishin nder me te bukurat  ne kopesht.
 Dhe koha rrodhi… asnjhere nuk hoqa dore nga pasioni im .Rrija me ore te tera mb fleten e bardhe per tu permiresuar.Momenti me vendimtar  dhe nje nga momentet   Me te veshtira ne jeten time ishte humbja e parakohshme e babit tim. Dhe ky ishte fillimi i gjithckaje …
Isha e deshperuar dhe nuk kisha deshire te beja me asgje. Nisa te bej nje here ne  jave nje kurs pikture per te perforcuar bazat e mia  dhe  per tu permiresuar. E bera kete gje per disa muaj dhe me pas   vendosa qe te sfidoj veten time dhe te  jem e lire. Lulet ,nga te  gjitha format dhe te gjitha ngjyrat mbeten ende te preferuarat te mia .
Duke qene se jetoj ne nje qytet  te vogel sic eshte Kavaja, ecila nuk  te ofron mundesi per te zhvilluqr pasionet e tua ,parajsa ime e artit ishte ballkoni. Nen rrezet e ngrohta te diellit dhe nen aromen e luleve  neper vazo, moren jete ngjyrat , dhe duket siper per mua mori  jete gjithcka … pikturat e para shume imperfekte dhe me shume  mangesi ia bera dhurate te gjithe njerezve te mi te aferm .
Pas 2 vitesh…
“Artisti asnjhere nuk eshte i kenaqur me veten  dhe une jam perfeksioniste , asnjhere nuk jam. Pasi u permiresova ,me ne fund vendosa  qe te  hap nje faqe arti ne instagram . E shoh si menyren e vetme per te percjelle te njerzit ate qe dua ,ate cka ndjej , te percjell dashurine per te bukuren .Megjithese nuk kam ende shume audience megjithate kjo nuk me pengon aspak madje me  motivon . Perpiqem te balancoj kohen qe harxhoj per artin me ate  qe harxhoj per shkollen dhe edukimin tim dhe me lejoni ta them kete : Eshte teper e veshtire .Kjo faqe  eshte shpetimi im.

Keshtu qe , pavarsisht gjithckaje pavaresishr se sa  e veshtire, e zymte,  e pamundur,  e kote mund te duket jeta ne momentet me te veshtira. Jini aq optimist sa te shihni ngjyrat e jetes. Atehere  do te kuptoni qe bukuria eshte e shkrire kudo prandaj merrni lapsin ,penelin, penen a kitaren dhe  jepeni botes nje kontribut ,jepeni  shpirtin tuaj,artin tuaj….

NDIQNI AMI-N NE INSTAGRAM DHE FRYMEZOHUNI NGA PUNIMET E SAJ!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *