Nje mashkull BLOGGER, “Pasion apo Rrugëtim drejt një Karriere”

Në mbarë vendet kohët e fundit, bota e modës ka pësuar ndryshime drastike…
Rikthimi i stileve të viteve 80, rikthimi i modeleve, ngjyrat, siluetat e veshjeve, kopertinat e revistave, mënyra sesi perceptohet një “veshje” sot. Të gjitha kanë pësuar nga një ndryshim.
Por një nga ndyshimet më të mëdha në këtë fushë hipnotizuese, kanë qënë ato…”BLOGGER”-et. Personat të cilët kanë nxjerrë nga loja të gjithë editoret e modës.
Cfarë është? Ose më saktë, cfarë do të thotë të jesh një blogger. Shumë persona e kanë këtë pyetje kur kjo fjalë permendet. Por a kanë vallë një shpjegim, i cili është i saktë, sikur sapo të ketë dalë nga fjalori?!…Përgjigja është: JO.
Jo, sepse perceptimi kundrejt bloggerave është i ndryshëm. Ka qasje të ndryshe në cdo person që interesohet mbi botën e modës.

Pak kohë më parë, kjo botë kaloi një nga “luftërat” më të mëdha ndonjëherë.
Beteja midis editoreve të VOGUE dhe bloggereve të afirmuara. Për editoret këto femra dhe meshkuj nuk ishin asgjë tjetër, përvec se disa njerëz të cilët bllokonin rrugët e Parisit, Milanos dhe Londrës. Por këta editorë “hundëpërpjetë” harruan që janë këto “qënie pa vlere, thjesht të bukura”, të cilat mbushnin rreshtat e parë në disa nga sfilatat më të mëdha të “Javës së Modës”.

Por ka dhe nga ata persona, për të cilët të qënurit një blogger, do të thotë që je një influencues, një “trendsetter”, një person i cili aspiron të inspirojë.
Tek këta njerëz, impakti që këto persona, tashmë të rëndësishëm kanë, është mjaft i madh. Sot të gjitha “cat-walks” janë të mbushura me kombinimet e street style, që krijohen pikërisht nga blogger-et.
Por po t’a pyesesh një blogger se cfare kuptimi dhe domethënie ka kjo fjalë? Përgjigja që do të të japin është thjesht: “Kënaqësi”. Një mënyrë për të shprehur atë se kush je pa patur nevojë të flasësh. Të bësh të tjerët të interesohen për ty thjesht nga pamja jote e jashtme, e me pas të shpalosesh brendësinë tënde.”
Kjo do te ishte dhe përgjigja ime…

Sot kjo industri aq sa e bukur dhe interesante, aq dhe e frikshme dhe e eger, ka shumë hyrje e dalje. Ka shume korridore të cilët permbajne intriga dhe sekrete, gjëra që pak nga ne e dinë të vërtetën që fshihet pas tyre. Largimet nga froni i një perandorie që ngre, në mënyrë kaq të papritur dhe ardhja në skenë e disa personazheve, për të cilët nuk ke degjuar më parë.

Eshtë një bote e eger, dhe është bërë e tillë akoma e më shumë. Në qoftë se më parë ti mund te ishe i pari që po krijoje një “look unik”, sot po të njëjtin look mund t’a kenë dhe disa të tjerë pas teje.
Ne qofte se sfilatat gumezhojne nga gjuhet gjermane, franceze, angleze, rralle te degjojne veshte shqip neper keto evente. Ne shtetin tone ka nga ato vajza te cilat e kane krijuar nje emer per vete, kane zene nje vend te denje ne kete shoqeri elitare. Per shembull: Armina Mevlani, Aureta, Jonida Maliqi, Ersi Ngjela, Aurela Hoxha etj.
Keto femra nuk jane bere te njohura brenda dite. Nuk kane realizuar bashkepunime brenda jave. Iu eshte dashur nje kohe e gjate. mund dhe fokusim ne ate cfare kane dashur te arrijne.
Por sa te tjera vajza shqiptare ka, te cilat nuk jane kaq te njohura. Sa meshkuj blogger ka, per te cilet pak jane ne dijeni. Kjo ndodh sepse kjo fushe, ky rang i modes nuk ka bere nje buje kaq te madhe ne vendin tone, sa ka bere ne mbare Europen.
Sot te krijuarit nje blog ne Shqiperi vjen pike se pari si nje deshire, me pas si nje menyre per t’u njohur ne vendin tend, dhe me pas, me nje sasi te konsiderueshme fati, per t’u afirmuar ne menyre internacionale.
Pra arrijme ne perfundimin qe ne qofte se nuk e ke pasion, ne qofte se nuk ka nje zjarr brenda teje qe te con drejt kesaj rruge, atehere nuk ia del dot. Te mendosh ne fillim per parate qe do te fitosh fale nje blogu, nuk ka dhe aq kuptim.
Por te duash te shpalosesh ate qe je, sensin tend te modes, menyren sesi te e prcepton “te bukuren”, kjo po qe ka dhe ben sens. Prandaj ji vetvetja, beji qejfin vetes dhe ploteso deshirat e tua, pa dashur dicka ne kembim, qe ne fillesat e para.
Mundohu te jesh me e mira per veten tende, jo per te tjeret, por beje kete gje duke u dukur bukur…:P

Ndiqeni Ninin ne profilin e tij ne instagram https://www.instagram.com/nini_feshti_

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *