Inspiruar nga Elle! Ndiqni pasionin tuaj! Këshilla interesante.

inspiruar nga elle

Inspiruar nga Elle!

Elena është një ndër vajzat më cute që mund të këni parë deri më tani. Përveçse ka një stil për tu admiruar (si një vajzë e lezetshme franceze), ka edhe një botë të pasur e plot pasione. Ajo ka ndarë me ne sesi arriti të ushtrojë profesion-pasionin e saj si fotografe, edhe pse ka mbaruar studimet për Drejtësi. Lexojeni dhe do të ndiheni mjaft të inspiruar nga Elle.

 

Jemi në atë periudhë të vitit që teksa shkruaj në laptop, gishtat më bëhen akull. Mirëseerdhe dimër 🙁

Një vajzë 21 vjeçare, nga qyteti i një mbi një dritareve, me një mendje të drejtë dhe një shpirt artistik. Pikërisht kështu do ta nis prezantimin tim.

Si vajza e madhe e prindërve të mi, kisha fatin që të gjitha dëshirat e moshës të më plotësoheshin pa një pa dy. Një tekanjoze e vogël, që vishej gjithmonë bukur, me flokë të zeza, buzë të kuqe e sy të mëdhenj. Kështu e mbaj mend veten.

Prindërit kujdeseshin gjithmonë që të merrja njohuri të reja, të eksperimentoja me veten dhe të mësoja ta njihja më mirë atë. Kështu më regjistronin nëpër kurse të ndryshme arti e si për çudi isha e vetmja që mund ti bëja të gjitha.

 

Çdo gjë që kishte të bënte me artin e lidhja me veten time.

Po ashtu, u rrita me frymën e babit që më thërriste “Avokatja e babit”. Duke pasur gjithmonë shtysën e tij dhe një dëshirë të pakuptueshme timen, të ngulitur në kokën time të vogël për tu bërë Avokate, arrita të përmbush këtë dëshirë.

Por ndërkohë që vazhdoja studimet e mia për Drejtësi, nisa të mendoja se mund të mos ishte zgjedhja e duhur. Kuptova se marrëdhënia ime me artin, fotografinë & design-in, ishte më speciale sesa ajo me degën që unë vazhdoja (por asnjëherë nuk i lashë pas dore studimet).

Gjatë kësaj periudhe, fillova të eksperimentoja me pasionin tim. Po kuptoja që sa më shumë i dedikohesha, aq më shumë më tërhiqte. Për fat të mirë ndoqa edhe disa kurse elementare rreth fotografisë & design-it dhe pata fatin që fill pas kursit të filloja edhe punë si graphic designer në një kompani të vogël.

 

Këtu ishte edhe fillimi im në këtë fushë.

Me kursimet e punës arrita edhe të blija një aparat fotografik profesional për fillestarë dhe aty nisi gjithçka. Shpirti im artistik lulëzoi. Pas disa eksperiencave në këtë fushë si në studio fotografike, freelancer, etj. kuptova që kjo ishte zgjidhja e duhur. Isha e bërë për të krijuar gjëra të bukura.

Bachelori në Drejtësi iku sa hap e mbyll sytë (më në fund). Kështu unë kisha më shumë kohë të lirë për të ushtruar pasionin tim dhe për të krijuar sa më shumë gjëra të veçanta. Dhe ja ku jam. Duke punuar në një studio fotografike, duke fotografuar bebushat e vegjël. Dhe ç’është më e rëndësishmja, duke ushtruar “profesion-pasionin” që unë dua.

 

Për më tepër, në artikullin ‘Inspiruar nga Elle’, Elena na jep disa këshilla si mund të pozojmë për të dalë sa më bukur në foto.

  • Mësoni të buzëqeshni në foto në një mënyrë sa më natyrale, pa turp ose e sforcuar. Ashtu si qeshni kur kamera nuk është fokusuar tek ju.
  • Mbajtja e qëndrimit drejtë në një foto është thelbësore. Jo vetëm ju tregon më elegante, por edhe disa cm më të gjatë (për ne që vuajmë për pak gjatësi).
  • Nëse dëshironi të bëni një foto ku të fotografoni gjithë trupin tuaj, atëherë kryqëzoni këmbët tuaja. Në këtë mënyrë që të duken më të gjata,  plus që do të merrni një pamje më casual.
  • Nëse jeni duke bërë foto në grup me miqtë tuaj, atëherë “mos ndiqni grupin”. Pra merr një pozë ndryshe nga miqtë e t’u në mënyrë që të bini në sy të gjithë.
  •  Jini vetvetja sa herë që dëshironi të bëni një foto dhe mos u sforconi për të bërë një pozë apo një tjetër, në mënyrë që fotoja të dali sa më natyrale dhe cool.

Në galerinë e mëposhtme do të gjeni disa nga punët e preferuara të Elle. Të punojë me fëmijët dhe fushat ‘foto minimaliste’ në det. Nëse jeni inspiruar nga Elle mund ta gjeni në Instagram: Elena Dauti dhe mund ta kontaktoni në e-mail: helenadauti@gmail.com

 

inspiruar nga elle inspiruar nga elle inspiruar nga elle inspiruar nga elleinspiruar nga elle inspiruar nga elle inspiruar nga elle inspiruar nga elle

https://hinka.al/pasioni-per-fotografine/

One thought on “Inspiruar nga Elle! Ndiqni pasionin tuaj! Këshilla interesante.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *