KARAKTERISTIKAT E SECILES SHENJE HOROSKOPI

karakteristikat e seciles shenje horoskopi

Në total kemi 12 shenja zodiake të cilat ndahen si më poshtë:

 • Dashi- 21 Mars  deri në 19 Prill
 • Demi- 20 Prill deri në 20 Maj
 • Binjakët- 21 Maj deri në 21 Qershor
 • Gaforrja- 21 Qershor deri në 22 Korrik
 • Luani- 23 Korrik deri në 22 Gusht
 • Virgjëresha-  23 Gusht deri në 22 Shtator
 • Peshorja- 23  Shtator deri në 22 Tetor
 • Akrepi- 23 Tetor deri në 21 Nëntor
 • Shigjetari- 22 Nëntor deri në 21 Dhjetor
 • Bricjapi- 22 Dhjetor deri në 19 Janar
 • Ujori- 20 Janar deri në 18 Shkurt
 • Peshqit- 19 Shkurt deri në 20 Mars

 

Të 12 shenjat e mësipërme ndahen në katër grupe të mëdha të cilat janë:

Gaforrja, Akrepi dhe Peshqit – Shenjat  e Ujit

Shenjat e ujit janë ekstremisht të ndjeshme dhe emocionale. Ato kanë intuitë të lartë dhe mund të jenë edhe shume mistike. Keto shenja duan shume te bisedojnë por jane dhe dëgjues shume te mire.

Dashi, Luani dhe Shigjetari – Shenjat  e  Zjarrit – 

Shenjat e zjarrit jane pasionante dhe dinamike.  Ato kane tendencen te behen shume shpejt me nerva por gjithashtu falin  shume shpejt. Jane shume aventurier dhe energjike. Jane shume te fortë psikologjikisht dhe shpesh here jane burim inspirimi per te tjeret.  Shenjat e zjarrit jane inteligjente, kreative, idealiste, dhe jane gjithmonë gati per aksion.

Demi, Virgjeresha dhe Bricjapi – Shenjat e tokes 

Shenjat e tokes jane shume tokesore atyre u pelqen te jene gjithmonë realist dhe me kembë ne toke. Ka raste qe nje shenje e tokes mund te behet edhe shume emocionale. Keto shenja jane shume te perqendruara te gjerat materiale dhe si te krijojnë perfitime. Jane shume praktike, besnike, te qendrueshem dhe jane shume suportues ndaj njerëzve ne dite te veshtira.

Binjaket, Peshorja dhe Ujori – Shenjat e Ajrit

Shenjat e Ajrit jane racionalë, socialë dhe dashurojnë komunikimin dhe marredheniet me njerzit. Ata jane te shoqerueshem, inteligjente, analitik, te thelle. Dashurojnë filozofinë, diskutimet, dhe librat e mire. Ju pelqen shume te japin keshilla por mund te behen edhe shume siperfaqesore.

 

KARAKTERISTIKAT E SECILES SHENJE

DASHI

 • Elementi: Zjarri
 • Cilesia: Kryeson
 • Ngjyra: E Kuqe
 • Dita: E Enjte
 • Planeti: Marsi
 • Perputhshmeri e larte:  Luani, Shigjetari
 • Partneri  Ideal:  Peshorja
 • Numeri  me fat: 1, 9
 • Pikat e forta: kuragjoz, te vendosur, konfident, entuziast, optimist, te sinqertë, pasionante
 • Pikat e dobeta:  te padurueshem,  kane humor te ndryshueshem, gjaknxehtë, impulsive, agresiv
 • Dashi pelqen: veshje te rehatshme, te jete udheheqes, sfida fizike, sporte individuale
 • Dashi nuk pelqen: Iniciativat, vonesat, punen kur  nuk perdor talentin

DEMI

 • Elementi: Toka
 • Cilesia: I qendrueshem
 • Ngjyra: Blu, roze, jeshile
 • Dita: E Premte, E Hene
 • Planeti: Venusi
 • Perputhshmeri e larte:  Virgjeresha, Bricjapi
 • Partneri   Ideal:  Akrepi
 • Nr me fat: 2,4,6,11,20,29, 37, 47,56

 

BINJAKET

 • Elementi: Ajri
 • Cilesia: Mutable
 • Ngjyra: Jeshile, E verdhe
 • Dita: E Merkurra
 • Planeti: Merkurri
 • Perputhshmeri e larte:  Peshorja, Ujori
 • Partneri  Ideal:  Shigjetari
 • Nr me fat: 3,8,12,23
 • Pikat e forta: I kujdeshem, kurioz, i pershtatshem, aftesinë per te mesuar shpejt dhe shkembim idesh
 • Pikat e dobeta:  Nervoze, Inkonshient, I pavendosur
 • Binjaku pelqen:  Muziken, Librat, revistat, bisedat me te gjithe, udhetime te shkurtra ne qytet
 • Binjaku nuk pelqen: Te jete vetem, vetebesimin, monotoninë dhe rutinen

 

GAFORRJA

 • Elementi: Uji
 • Cilesia: Kryeson
 • Ngjyra: Portokalli, E bardhe
 • Dita: E hene, E enjte
 • Planeti: Hena
 • Perputhshemri e larte:  Akrepi, Peshqit
 • Partneri Ideal:  Bricjapi
 • Nr me fat: 2,7,11,16,20,25
 • Pikat e forta: Imagjinata e larte, kembengules, besnik, emocional, simpatik
 • Pikat e dobeta:  humor te ndryshueshem, pesimist, dyshues, manipulues, I pasigurt
 • Gaforrja pelqen:  Arti, pasione shtepiake, relaksimin afer ujit, te ndihmojë njerzit qe do, nje vakt i mire me miqtë
 • Gaforrja nuk  pelqen:  te huajt, kritikat, te tregoj jeten personale

 

LUANI

 • Elementi: Zjarri
 • Cilesia: I qendrueshem
 • Ngjyra: Gold, portokalli, e bardha, e kuq
 • Dita: E Shtuna
 • Planeti: Dielli
 • Perputhshmeri e lart:  Dashi, shigjetari
 • Partneri   Ideal:  Ujori
 • Nr me fat: 1,4,10,13,19,22
 • Pikat e forta: Kreativ, pasionant, zemergjerë, I dashur, I cilter
 • Pikat e dobeta:  Arrogant, dyshues, egoist, pertac, I paqendrueshem
 • Luani pelqen:  Teatrin, pushimet, te jete ne qender te vemëndjes dhe te adhurohet, objektet e shtrenjta, ngjyrat e forta, qejin me shoqerin
 • Luani nuk pelqen: te jete I injoruar, te perballet me realitetin e veshtire, te mos trajtohet si mbret ose mbretereshë

VIRGJERESHA

 • Elementi: Toka
 • Cilesia: I pershtatshem
 • Ngjyra: E bardhe, e verdhe, bezha, jeshile bari
 • Dita: E Merkura
 • Planeti: Merkuri
 • Perputhshmeri te larte:  Demi, gaforrja
 • Partneri Ideal:  Peshqit
 • Nr me fat: 5,14,23,32,41,50
 • Pikat e forta: Besnik, analitik, I kendshem puntore, praktik
 • Pikat e dobeta:  I turpshem, I shqetesuar, kritikues I vetes, vetem punë
 • Virgjeresha pelqen: Kafshet, ushqimin e shendetshem, librat, natyren, pastertinë
 • Virgjeresha nuk pelqen: ashpersinë, te kerkoj ndihmë, te jete ne qender te vemëndjes

 

PESHORJA

 • Elementi: Ajri
 • Cilësia: Kryeson
 • Ngjyra: Roza, Jeshilja
 • Dita: E Premte
 • Planeti: Venusi
 • Partneri Ideal:  Ujori, Shigjetari
 • Nr. me fat: 4, 6, 13, 15, 24
 • Pikat e forta: Bashkëpunues, diplomatik, mirënjohës, mendje hapur, social
 • Pikat e dobëta: I pavendosur, shmang përballjet, viktimizimi
 • Peshorja pëlqen: Harmoninë, përkujdesjen, të japë, natyrën
 • Peshorja nuk pëlqen: Dhunën, padrejtësinë, fjalët e shumta, përballjen me të tjerët

 

AKREPI

 • Elementi:  Uji
 • Cilësia:  I qëndrueshëm
 • Ngjyra:  E kuqe
 • Dita: E Martë
 • Planeti: Plutoni, Marsi
 • Partneri Ideal:  Luani, Gaforrja
 • Nr. me fat:  8, 11, 18, 22
 • Pikat e forta:  Trim, i larmishëm, pasionant, shok i vërtetë
 • Pikat e dobëta: Xheloz, i dhunshëm, i fshehtë
 • Akrepi pëlqen: Të vërtetën, të jetë i drejtë, shokët e vjetër, ngacmimet, pasionet e mëdha
 • Akrepi nuk pëlqen: Pandershmërinë, sekretet, njerëzit pasiv

SHIGJETARI

 • Elementi: Zjarri
 • Cilësia: I përshtatshëm
 • Ngjyra: Blu
 • Dita: E Enjte
 • Planeti: Jupiteri
 • Partneri Ideal: Binjakët, Ujori
 • Nr. me fat: 3, 7, 9, 12, 21
 • Pikat e forta:  Bujar, idealist, sens i lartë humori
 • Pikat e dobëta: Premton më shumë se sa mund të bëjë, i padurueshëm, mund të thotë çdo gjë pa u menduar
 • Shigjetari pëlqen: Pavarësinë, udhëtimet, filozofinë, natyrën
 • Shigjetari nuk pëlqen:  Detajet, njerëzit që ngjiten, teoritë

 

BRICJAPI

 • Elementi:  Toka
 • Cilësia:  Kryeson
 • Ngjyra:  Kafe, e zezë
 • Dita: E shtunë
 • Planeti:  Saturni
 • Partneri Ideal:  Luani, Gaforrja
 • Nr. me fat: 4, 8, 13, 22
 • Pikat e forta:  I përgjegjshëm, i disiplinuar, vet-kontrollues, menaxher i mirë
 • Pikat e dobëta:  Mendon se di çdo gjë, nuk fal, krijon pritshmëri  për më të keqen
 • Bricjapi pëlqen:  Familjen, traditat, muzikën, statusin, punimet artizanale
 • Bricjapi nuk pëlqen:  Pothuajse çdo gjë në disa pika

 

UJORI

 • Elementi:  Ajri
 • Cilësia: I qëndrueshëm
 • Ngjyra: E kaltër, gri argjendi
 • Dita: E shtunë
 • Planeti: Urani, Saturni
 • Partneri  Ideal: Luani, Shigjetari
 • Nr. me fat: 4, 7, 11, 12, 29
 • Pikat e forta: Progresivë, origjinalë, i pavarur,  humanitar
 • Pikat e dobëta: Udhëhiqet nga emocionet, karakter i fortë
 • Ujori pëlqen: Shoqërinë, të ndihmojë të tjerët, të luftojë për kauza, biseda intelektuale, një dëgjues të mirë
 • Ujori nuk pëlqen: Kufizimet, premtimet e pa mbajtura, vetminë, situata të mërzitshme. Gjithashtu pëlqejnë edhe njerëzit që nuk janë dakord me mendimet e tyre

 

PESHQIT

 • Elementi:  Uji
 • Cilësia:  i Përshtatshëm
 • Ngjyra:  Lejla, violet, jeshile
 • Dita:  E enjte
 • Planeti:  Neptun, Jupiter
 • Partneri Ideal:  Virgjëresha, Demi
 • Nr. me fat: 4, 7, 11, 12, 29
 • Pikat e forta:  Pasionant, kreativ, i përshtatet çdo situate, besnik
 • Pikat e dobëta: Udhëhiqet nga emocionet, i paqëndrueshëm, përtac
 • Peshqit pëlqejnë:  Shoqërinë, artin, muzikën, udhëtimet
 • Peshqit  nuk pëlqejnë:  Kufizimet, marrëdhëniet serioze, punën, monotoninë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *